30 märts 2011

Tasuja Ranno Kristmann

Tasuja


Eduard Bornhöhe on kirjutanud jutustuse Eesti vanast ajast. Selle jutustuse nimi on “TASUJA” ning selle raamatu tegevus toimub Eesti piinal põhiliselt lõuna osas ja 14. sajandil keskajas.
Raamatu peategelane on Tambeti poeg Jaanus, kes oli tolle aja omavanuste poiste hulgas väga eriline, sest ta oli nimelt vaba mehe poeg. Mõiste- vaba mees oli 14. sajandil Eestimaal peaaegu täiesti mõtlematu asi, sest tol ajal olid kõik talupojad mõisnike omandid ehk orjad.
Jaanusel ei puudunud ka sõbrad. Tema sõbrad olid kõrgest soost: Lodijärve lossi noorhärra Oodo ja tema õde Emilia. Sõbrad tegid koos igasuguseid huvitavaid asju koos. Nad tülitsesid väga vähe ja kui sedagi siis leppisid ka kohe ära, aga kui Oodo suureks sai siis hakkas teda häirima Jaanuse vabadus ning nad astusid omavahel sõjajalale.
Jüriöö ülestõusul mida juhtis Tasuja ehk Jaanus, tappis Tasuja Oodo vihast, sest tema oli tapnud tema isa. Ja seda ei suutnud Tasuja talle andestada.
Tasuja sai Tallinna linna all surma. Kui eestlased olid Jüriöö ülestõusu kaotanud müüs Taani kuningas Eesti 19000 hõbeda marga eest maha Saksa ordule. Rohkem Eesti orjade poolt ei tulnud kuna nad kartsid selle eest karistada saada.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar